Klub “ Senior + ” Szczurowa

KLUB ,, SENIOR + ” W GMINIE  SZCZUROWA

Klub ,, Senior +” został utworzony  w 2019 roku w ramach Wieloletniego Programu     ,, Senior +” na lata 2015 – 2020, Moduł I – utworzenie i wyposażenie.

Klub ,, Senior +” został utworzony w budynku  Gminnego Centrum Kultury  w Szczurowej ul. Rynek 4. Utworzenie placówki  uwzględniało potrzeby osób w  wieku senioralnym i aktywizację w środowisku lokalnym. Od miesiąca stycznia br. spotkania  w Klubie ,, Senior+” odbywają się  2 razy w tygodniu; wtorek i środa w godz. od 15.00 do 19.00.   

Klub ,, Senior +” w Szczurowej to miejsce integracji i aktywności dla osób powyżej 60 roku życia, nieaktywnych zawodowo. Przynależność do Klubu daje  przede wszystkim możliwość spędzania czasu w miłym towarzystwie, rozwijania swoich zainteresowań i zdolności. W  swojej ofercie Klub ,, Senior +” zawiera dużo ciekawych zajęć.  Planowane są zajęcia kulinarne, zajęcia z zakresu aktywności  ruchowej, zajęcia kulturalno – rozrywkowe, spotkania ze specjalistami, warsztaty manualne. W okresie miesiąca  stycznia i lutego  br. odbyły się spotkania z dietetykiem, psychologiem.  Na początku miesiąca marca br.  zaplanowany jest wyjazd uczestników do Teatru Ludowego w Krakowie – scena Pod Ratuszem.

Oferta Klubu ,, Senior +” jest dostosowana do  oczekiwań i zainteresowań uczestników. Klub ,, Senior + ” działa w strukturach  Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Szczurowej

GOPS Szczurowa
Dziękuję

Wycieczka do Ogrodu Botanicznego UJ w Krakowie.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom seniorów 22 września 2020 roku odbyła się wycieczka do Ogrodu Botanicznego w Krakowie. Uczestnicy klubu „Senior+” wraz z ich opiekunem mieli możliwość odwiedzenia niesamowitego miejsca w samym sercu Krakowa. Ogród powstał w 1783 roku co czyni go najstarszym ogrodem botanicznym w Polsce. Z biegiem lat był on stopniowo rozbudowywany, a jego zbiory stawały się coraz bardziej różnorodne. Podczas wycieczki uczestnicy mogli podziwiać około 5000 gatunków i odmian roślin z całego świata, w tym prawie 1000 gatunków drzew i krzewów oraz ponad 2000 gatunków i odmian roślin szklarniowych. Seniorzy mieli czas na pamiątkowe zdjęcia, odpoczynek na ławkach w głębi ogrodu oraz na napawanie się wspaniałymi zapachami roślin. W samym ogrodzie uczestnicy wycieczki spędzili kilka godzin, a w drodze powrotnej wszystkim towarzyszył dobry nastrój, co tylko potwierdził wspólny śpiew podczas jazdy. Na pożegnanie jednogłośnie seniorzy stwierdzili, że był to ciekawy i udany wyjazd!

Wycieczka do Krynicy Zdrój.

Korzystając z pięknej pogody klub „Senior+” zorganizował 6 października 2020 roku wycieczkę do uzdrowiskowego miasteczka Krynicy Zdrój. Wyjazd ze Szczurowej odbył się z samego rana, aby na miejscu być już na 10:00. Chwilę po przyjeździe pojawił się przewodnik, który towarzyszył uczestnikom praktycznie przez większość dnia. Dzięki przygotowaniu i wiedzy przewodnika seniorzy bardzo dokładnie poznali historię miasta, oraz osób, które przyczyniły się do jego rozwoju. Uczestnicy mogli również zobaczyć najciekawsze i najpiękniejsze zakątki miasta, zakupić wodę o właściwościach leczniczych, oraz spróbować regionalnych przysmaków takich jak oscypki czy miody pitne. Po kilkugodzinnym spacerze z przewodnikiem nadszedł czas na wspólny posiłek. Później każdy miał dłuższą chwilę dla siebie, aby wypocząć i zrelaksować się na świeżym powietrzu. Oczywiście nie zabrakło czasu na zrobienie zdjęć i zakup pamiątek. Ostatnim punktem wycieczki już w czasie drogi powrotnej była drewniana cerkiew w Powroźniku. Cerkiew powstała w 1600 roku, a w 2013 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Powrót do Szczurowej minął bardzo szybko w wesołej i rozśpiewanej atmosferze. O 19:00 autobus dotarł na miejsce i uczestnicy mogli udać się do swoich domów.

Warsztaty z wykonywania domowych mydełek.

18 sierpnia klub „Senior+” zorganizował warsztaty z wykonywania domowych mydełek. Warsztaty prowadzone przez sympatyczną instruktorkę Renatę podzielone były na część teoretyczną oraz praktyczną, aby każdy mógł stworzyć swoje niepowtarzalne mydełko. W części teoretycznej uczestnicy mogli dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat mydła i jego właściwości zdrowotnych. Omówiony został proces jego wytwarzania oraz dobór składników. Po omówieniu tematu uczestnicy mieli możliwość zadawać pytania, aby rozwiać ewentualne wątpliwości. Część praktyczną seniorzy rozpoczęli od wybrania foremki wedle upodobania, a potem przygotowania odpowiednio gliceryny i składników które chcieli użyć do urozmaicenia swoich wyrobów. Kolejnym etapem było wymieszanie wyżej wspomnianych rzeczy i wlanie je do formy. Przelany roztwór glicerynowy musiał zastygnąć, aby stworzyć oczekiwany efekt końcowy – czyli śliczne mydełka. Gotowe wyroby zostały ozdobnie zapakowane, aby móc zabrać je do domów. Uczestnicy na sam koniec otrzymali certyfikaty potwierdzające uczestnictwo w warsztatach.

Klubowe wycieczki rowerowe.

W sezonie letnim w klubie „Senior+” odbyło się kilka wycieczek rowerowych. Zdajemy sobie sprawę jak ważne w wieku senioralnym jest dbanie o zdrowie i o odpowiednią ilość aktywności fizycznej. Dlatego w planie zajęć nie mogło zabraknąć wycieczek rowerowych. Nasi seniorzy to bardzo aktywna grupa, więc chętnie uczestniczyli w tego typu zajęciach. Trasy, którymi podążali prowadziły przez okoliczne wsie i Wiślaną Trasę Rowerową. Podczas takich wyjazdów uczestnicy mieli okazję do wspólnej aktywności na świeżym powietrzu w radosnej atmosferze. Każda wycieczka obejmowała około 20km drogi. W trakcie wyjazdów seniorzy mieli czas na odpoczynek na łonie natury, długie rozmowy oraz lody na zakończenie wycieczki.

Zajęcia ruchowe – grupowe z trenerem.

Seniorzy klubu „Senior+” regularnie uczestniczyli w zajęciach ruchowych. Treningi odbywały się na sali widowiskowej w budynku GCK lub na terenie siłowni „JODO GYM” w Szczurowej. Trener personalny stosował odpowiedni zakres ćwiczeń dostosowany do możliwości seniorów, aby w jak największym stopniu przywrócić im sprawność fizyczną.  Pomimo swojego wieku, seniorzy wyśmienicie radzili sobie podczas zajęć na siłowni, a hasło, które towarzyszyło im podczas zajęć brzmiało: „Pełna moc!”. Bardzo indywidualne podejście trenera do każdego z uczestników sprawiło, że zajęcia ruchowe stały się jedną z najbardziej lubianych form zajęć klubu. Do czasu wystąpienia obostrzeń związanych z pandemią COVID-19, zajęcia odbywały się regularnie raz w tygodniu po godzinie. Uczestnicy bardzo upodobali sobie ten typ zajęć i chętnie w nich uczestniczyli.

Różne zdjęcia z zajęć klubu „Senior+”