26.05.2021 Klub „Senior +”

Korzystając ze słonecznej pogody chodzimy po lasach i łąkach, jednak musimy uważać na kleszcze. Dzisiejsze zajęcia poświęcone były omówieniu zagrożeń związanych z kleszczami. Sezon na kleszcze zaczyna się od przełomu marca i kwietnia i trwa do jesieni. Wyższa temperatura wybudza kleszcze we wszystkich rejonach kraju i w tym czasie możemy zarazić się chorobami odkleszczowymi.

Choroby odkleszczowe to grupa chorób przenoszona przez kleszcze. Najczęstsze choroby od kleszczy to kleszczowe zapalenie mózgu i borelioza, które chyba u każdego wywołują strach. Nic dziwnego, bo choroby przenoszone przez kleszcze są bardzo groźne.

Aby uchronić się przed zakażeniem chorobami odkleszczowymi, należy przede wszystkim chronić się przed ich ukąszeniem. Służą do tego specjalne preparaty w aerozolu, tzw. repelenty, którymi należy spryskać skórę np. przed spacerem do lasu, oraz odzież ochronna.

Ubranie powinno dokładnie zasłaniać możliwie dużą część ciała, zapewniając jednocześnie komfort termiczny i swobodę ruchów: długie spodnie, koszula z długimi rękawami, na głowę czapka albo kapelusz podobny do używanego przez wędkarzy, z lekko odwiniętą dolną krawędzią, która zapobiegnie stoczeniu się kleszcza za kołnierz. Można pomyśleć o narzuceniu na szyję i odkryte ramiona chustki. W podobny sposób należy osłonić dzieci.

Mimo stosowania zabezpieczeń, może dojść do ukąszenia przez kleszcza. W takiej sytuacji należy usunąć owada ze skóry w bezpieczny sposób, a następnie obserwować miejsce ukąszenia przez kolejne 30 dni pod kątem wystąpienia rumienia.

Uważajmy na siebie !